Dzień 11 Listopada jest od 1918 r. dla wszystkich Polaków symbolem zwycięstwa. Przypomina, że po 123 latach niewoli Polska znów stała się Polską. W tym roku świętowaliśmy 99 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Obchody tego najważniejszego święta patriotycznego rozpoczął przemarsz ulicami miasta. Brały w nim udział poczty sztandarowe, orkiestra, delegacje zakładów pracy oraz mieszkańcy. Przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt w Piotrkowie Kujawskim prezydenta Ignacego Mościckiego. Następnie wszyscy udali się pod obelisk ku czci pomordowanych ofiar 1939-1945, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów przez następujące delegacje:

- Urzędu Miasta i Gminy Piotrków Kujawski, Rady Miejskiej oraz Parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim,
- Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim,
- Publicznej Szkoły Podstawowej w Byczu,
- Publicznej Szkoły Podstawowej w Dębołęce,
- Biblioteki i Ośrodka Kultury w Piotrkowie Kujawskim,
- Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piotrkowie Kujawskim,
- Społecznej Szkoły Branżowej I Stopnia w Piotrkowie Kujawskim oraz Stowarzyszenia Rozwoju Miasta i Gminy Piotrków Kujawski,
- Przedszkola Samorządowego ,,Kujawiaczek" w Piotrkowie Kujawskim,
- Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi,
- Zakładu Komunalnego w Piotrkowie Kujawskim,
- Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Piotrkowie Kujawskim,
- Banku Spółdzielczego w Piotrkowie Kujawskim,
- Ochotniczych Straży Pożarnych,
- Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Kujawskim,
- Apostolatu Maryjnego w Piotrkowie Kujawskim,
- Klubu Seniora ,,Złota Jesień"
- Prawa i Sprawiedliwości.

Po złożeniu kwiatów wszyscy uczestniczy udali się do kościoła parafialnego pw. Św. Jakuba Apostoła na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, którą celebrował Ksiądz Proboszcz Krzysztof Gąsiorowski.


Dalsze Obchody odbyły się w sali remizy OSP w Piotrkowie Kujawskim. Biblioteka i Ośrodek Kultury wraz z zespołem Infected Blues i artystami lokalnej sceny muzycznej przygotowali niezwykle wzruszający, skłaniający nie tylko do refleksji, ale i radości, koncert patriotyczny zadedykowany Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który dla wielu tysięcy Polaków stał sie symbolem niezłomnej walki o wolności naszej Ojczyzny. Sylwetkę tego wielkiego Polaka i Patrioty przybliżyła wystawka przygotowana przez Bibliotekę i Ośrodek Kultury. Chcieliśmy w ten sposób zaakcentować, ze rok 2017 jest m.in. Rokiem Józefa Piłsudskiego.

Pamiętajmy o naszej historii, bierzmy udział w świętach narodowych, nie pozwólmy, żeby trud i poświęcenie naszych przodków okazały się daremne. W myśl słów Józefa Piłsudskiego ,,Naród, który nie szanuje swej przeszłości , nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".


GALERIA ZDJĘĆ: PRZEJDŹ