Dla uczczenia 100 lecia Niepodległości Polski,  Biblioteka i Ośrodek Kultury wspólnie z Radziejowskim Domem Kultury zorganizowały wystawę „Moja rodzina u zarania wolnej i niepodległej”. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 9 maja 2019r.

Dzieło autorstwa Macieja Maciejewskiego dyrektora Radziejowskiego domu kultury składa się z kilkudziesięciu plansz ze zdjęciami i biogramami z początku XX w. Publikacja jest opowieścią o losach rodzin z powiatu radziejowskiego, ludzi o różnych statusach społecznych, ludzi którzy przeżyli traumatyczne wydarzenia wielkiej wojny i wojny polsko-bolszewickiej. Wystawa ukazuje trudności z jakimi borykało się młode państwo, przez ponad wiek podzielone pomiędzy trzech zaborców, ponowne spięcie infrastruktury całkowicie różnej, na początku lat dwudziestych, żeby pociągiem dojechać z Warszawy, do Poznania, trzeba było jechać przez Bydgoszcz, ponieważ zaborcy nie widzieli konieczności komunikowania tych miast, w czasie powstawania kolei leżących w rożnych państwach. Wycieczkę po tamtych czasach zapewnił nam sam autor wystawy, z pasją opowiadając o dziejach osób i rodzin uwiecznionych na zdjęciach.

S
erdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która będzie jeszcze dostępna do połowy lipca od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 15.00. Dla większych grup, bądź klas jest również możliwość zwiedzania z przewodnikiem z ośrodka kultury po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (54 265 41 27)

tekst: Arkadiusz Szczurowski