Dnia 29 maja w sali BiOK odbyło się Spotkanie autorskie z Elżbietą Okunowską " Jak ćmy, jak motyle". Przybyłych Gości powitał p.o Dyrektora Przemysław Wawrzyniak. Nasze spotkanie uświetnił duet skrzypcowy z akompaniamentem w składzie: Karolina Benedykcińska, Michalina Bartczak - skrzypce, Pan Łukasz Sylwestrzak - akompaniament.
Pani Elżbieta Okunowska urodziła się w Holendrach na Kujawach. Przez wiele lat pracowała  jako nauczycielka. Ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza   w Poznaniu i filologię polską w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest miłośniczką poezji Puszkina i Słowackiego oraz prozy Turgieniewa Dostojewskiego, Dickensa i Zafona. Książka " Jak ćmy, jak motyle " jest debiutancką powieścią autorki.
Ukazał się również tomik poezji pt. "Impresje", "Tylko chwila dzieli przeszłość od przyszłości. Ona nazywa się życiem ...'' i w tej powieści '' jak w życiu splatają się dwa ciągi zdarzeń : jeden dotyczy - teraźniejszości , drugi-  przeszłości. Jest rok 2013 . Dwie siostry znajdują pamiętnik swojej prababki , Józi Podgórskiej, młodziutkiej pokojówki, której losy były dotychczas owiane tajemnicą. Historia prawie szesnastoletniej dziewczyny zaczyna sie 30.11 1903 r. Przeszłość wraca nie tylko poprzez poznanie treści pamiętnika. Bohaterka , Ola Orszyńska, ma przedziwny sen, który -niczym drobny kamyk wywolujący lawinę - zapoczątkuje szereg nieoczekiwanych wydarzeń.....".
Ten fragment niech będzie zachętą do przeczytania  jakże ciekawej historii rodzinnej . Autorka opowiedziała jak doszło do napisania tej powieści ,kim są bohaterowie i jak wygląda sam proces tworzenia utworu.
Nasi Goście mieli szereg pytań, spostrzeżeń i informacji dotyczacych historii miejsc zawartych w książce. Pisarka niebawem wyda swoją drugą powieść, do której przeczytania zachęciła nas czytając niewielki urywek.

Dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Radziejowie
 Lilii Filutowskiej za pomoc w organizacji naszego spotkania.

 

Monika Kardacz
 

,