''Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która odbywa się już po raz piąty. Hasło tegorocznej edycji brzmi "Znajdźmy Wspólny Język." To niezwykłe Święto Bibliotek i Czytania. W całej Polsce  tego dnia biblioteki oferują specjalne atrakcje: gry i zabawy, łamigłówki, spotkania, quizy. Nasza Biblioteka, 6 listopada  przystąpiła do tej akcji po raz pierwszy. Pragniemy zachęcić do częstych wizyt w bibliotece, jako miejsca przyjaznego i gościnnego, gdzie nie tylko wypożyczamy książki i musimy być cicho, ale gdzie można też wesoło spędzić czas.''
Tak powitał Wszystkie Dzieci dyr. Biblioteki i Ośrodka Kultury w Piotrkowie Kujawskim Przemysław Wawrzyniak. 

Nasz plan tego dnia był bardzo napięty. Zaczęliśmy od Zwiedzania biblioteki nocą. W ciemności wyglądała ona nieco inaczej. Następnie Kalambury, gdzie odgadywane hasła nie sprawiły większego kłopotu. Ostry Dyżur Literacki to zabawa, gdzie biblioteka zamieniła się w gabinet lekarski z lekarzami. Dzieci poznały listę najczęstrzych chorób, jakie wśród nich występują i leki jakie możemy na nie stosowac. Najgorszą przypadłością biblioteczną jest Niechęć do Czytania Ksiażek, ale i to można skutecznie wyleczyć za pomocą ciekawej Książki czytanej nie z obowiązku, ale dla przyjemności. Dzieci wysłuchały bajki relaksacyjnej pt.''Jesień''. Każda przeczytana książka to inwestycja w przyszłość dziecka.
Na zakończenie wizyty każdy pacjent otrzymał receptę na Dobre Książki z Naszych Półek z datą realizacji - Na zawsze. Następnie w Zabawie krzesełkowej - Tak lub Nie dzieci zmieniały miejsca zgodnie z odpowiedziami. Nadszedł czas na Poszukiwanie Skarbu. Celem tej zabawy było odnalezienie ukrytego Skarbu, ale wcześniej były polecenia, zagadki, zadania matematyczne, ukladanie wierszy o bibliotece, książce lub jesieni.
Potem Wspólnie rysowaliśmy w zabawie Kreska - Kreska. Nastepnie rozwiązywaliśmy Krzyżówkę, której hasło brzmiało " Święto Biblioteki." Zgaduj- zgadula Kim Jestem była dla dzieci wesołą zabawą. Nie zabrakło też quizu Dobre Maniery, podczas którego dzieci wykazały się niezwykłą wiedzą. Grupowe zawody - Puzzle przysporzyły wiele radości i zapału. Na zakończenie naszej Nocy odbyła się uroczysta Kolacja. Po tak spędzonym popołudniu dzieci, pełne wrazeń  ze swoimi rodzicami wracały do domów.

Dziękujemy Wszystkim Dzieciom i ich Rodzicom za tak miłą Zabawę. Mamy nadzieję, że Noc Bibliotek wpisze się na stałe w kalendarz naszych imprez.

 

Monika Kardacz

GALERIA ZDJĘĆ: przejdź