2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. " Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu wielkich zasług Artysty postanawia oddać Mu hołd "
 
   Leopold Tyrmand to znakomity pisarz, dziennikarz, publicysta, popularyzator jazzu w Polsce. Jego utwory powstały w latach 50 i 60 i wciąż się cieszą popularnością. Wydał monografię " U brzegów jazzu " Był jednym z najbardziej niezależnych i odważnych twórców polskiej literatury W latach 60 emigrował za ocean.
   W 2020 przypada 100 rocznica urodzin i 35 rocznica śmierci poety. 
 
   Tyrmand urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie. Jego ojciec Mieczysław miał hurtownię skór. W czasie wojny rodziców wywieziono do Majdanka. Tam zginął ojciec, a matka wyjechała do Izraela.
   Tyrmand studiował na wydziale architektury w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu.
  Okres wojny był dla Leopolda bardzo konspiracyjny. Był aresztowany, skazany na 8 lat więzienia, przebywał w obozie koncentracyjnym.
  Pracował jako tłumacz, kucharz i marynarz. Po wojnie zamieszkał w Warszawie.
 
  Pisał w wielu pismach : Przekroju, Expressie Wieczornym, Tygodniku Powszechnym, Rzeczpospolitej, Dziś i Jutro, Ruchu Muzycznym i  Polskim Radiu.
 
   Napisał : Cywilizacja komunizmu, gdzie zamieścił swoje zdanie na temat ówczesnej polityki, Wędrówki i myśli porucznika Stukułki , zbiór opowiadań Gorzki smak czekolady Lucullus. Autor głośnej  powieść Zły ( Biały Kruk ówczesnej literatury ), Dziennik amerykański, Zapiski dyletanta, Dziennik 1954
 
  Uchwałą Sejmu RP rok 2020 ogłoszono Rokiem Leopolda Tyrmanda.
 
Monika Kardacz, Arkadiusz Szczurowski